MUDr. SILVIA ŠUBA
praktický lékař pro děti a dorost
Svobody 520/03, Cheb
Tel.: 705 104 146
Email: silvia@mudrsuba.cz
Doporučená teplota v místnosti je mírně vyšší než pokojová, tj.kolem 25 °C . Voda pro koupání má být teplá tak, aby nedošlo k opaření či popálení dítěte, popřípadě k jeho podchlazení, tj. asi 37 °C. Nejlépe se zkontroluje loktem matky nebo speciálním teploměrem.
Při vhodné teplotě v místnosti a vody s koupáním nechvátáme a dopřejeme dítěti klidný pobyt ve vodě.
Na přebalovací stůl rozložíme osušku a připravíme si všechny pomůcky, matka se může zapojit nebo jen přihlížet.
Dítě svlékneme a přemístíme do vaničky.
Dítě stále držíme pevně jednou rukou pod hlavičkou a zádíčky, druhou rukou ho omýváme. Začínáme obličejem, na který nepoužíváme mýdlo, poté již mýdlem omyjeme hlavičku a postupně celý zbytek těla směrem dolů, končíme zadečkem. Dívčí genitál je třeba ošetřovat směrem odpředu dozadu, směrem ke konečníku, aby nedošlo k zanesení infekce.
Po vyjmutí z vaničky dítě šetrně osušíme (nejvíce v kožních záhybech, kde je dítě nejčastěji náchylné k opruzení) a namažeme.
Po vyjmutí z vaničky dítě šetrně osušíme (nejvíce v kožních záhybech, kde je dítě nejčastěji náchylné k opruzení) a namažeme. Pak dítěti dáme suchou plenu (okolí genitálu a konečníku ošetříme bohatě Rybilkou. Důkladným omytím kůže, osušením a ošetřením předcházíme opruzeninám ) , a oblékneme ho. Nakonec vytřeme nos a ouška, učešeme vlasy. Dítě zabalíme do deky a uložíme do tepla (novorozenec ještě nemá příliš vyvinutou termoregulační schopnost a při koupání rychle prochladne)
Prochladnutí dítěte (málo zkušené matky koupou příliš dlouho, dítě je potom nutné zahřát).
Nesprávné přenášení dítěte | Správné přenášení dítěte |
Postup při koupání doma je stejný, jak probíhal ma oddělení. Během celého výkonu na kojence mluvíme klidným, tichým hlasem.
Podle potřeby ostříháme dítěti nehty po šestinedělí. Do té doby nechty chráníme rukavičkami. Nehty na rukou stříháme do kulata, u nohou rovně, nehty se stříhají s vydezinfikovanými nůžkami.
Ústa kojenci nevytíráme. Jen nemocnou ústní dutinu ošetřujeme podle ordinace lékaře.
Jsou-li oči dítěte zdravé, omýváme je pouze žínkou při koupeli. Má-li dítě ve spojivkovém vaku sekret, postupujeme při ošetření podle ordinace lékaře.
Všechny pomůcky pečlivě omyjeme a vydezinfikujeme, chybějící materiál doplníme a všechno uložíme na určené místo.
Opruzenina (intertrigo) je povrchní poškození kůže, které vzniká v důsledku nedostatečné hygieny. Projevuje se zčervenáním, zduřením, drobnými puchýřky a pálením. Poškozená kůže může být suchá nebo mokvající. Opruzenina je vyvolaná třením dvou vlhkých kožních ploch.
1. Dítě dostatečně často přebalovat
2. Nemýt zadeček mýdlem, ani jinými přípravky s obsahemtensidů. Mýdlo a tensid pokožku narušují: zbaví ji ochranné tukové vrstvy, vysušují ji, zhoršuje její hojení. Svou zásaditou reakcí výrazně usnadňují úlohu bakteriím a plísním, které se v opruzení oblasti usídlují.
3. Po očištění zadeček pečlivě osušit a nechat kojence alespoň čtvrt hodiny nezabaleného na vzduchu v dobře vytopené místnosti.
4. Než kojence zabalíme ošetříme opruzení plochy kvalitním kojeneckým krémem. Ten by měl na jedné straně zadeček chránit před agresivním působením moči a stolice, na druhé straně by měl mít hojivé účinky. Má-li dítě sklon k opruzeninám používáme ochranný krém při každém přebalování. Nevhodné jsou krémy s obsahem antibiotik, desinfekčních přísad. A když ani tato opatření nepomohou pak je potřeba přejít z používání jednorázových plen na klasické bavlněné plenky, na přechodnou dobu.
5. Nezapomeneme do zhojení opruzenin vyloučit z potravy kyselé ovoce a šťávy, dobře dělá též omezení cukru.